Pergole, trejaże, kratki - Podpory dla pnączy

2010-07-09 8:00

Pnącza to nastrojowy i praktyczny element zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Żeby dobrze je wykorzystać, trzeba zapewnić im odpowiednie podpory.

Sadząc pnącza, wzbogacamy przestrzeń ogrodu o efektowne rośliny: bujnie rosnące, często obficie kwitnące, a przy tym zadowalające się niewielkimi skrawkam i podłoża. Najczęściej, aby dobrze je wyeksponować, umożliwiamy im wspinanie się po podporach. Porośnięte zielenią pergole, trejaże i kratki pozwalają urozmaicić przestrzeń wokół domu. Można je też wykorzystać do wydzielenia kameralnych wnętrz lub przesłonięcia mniej atrakcyjnych fragmentów, jak część gospodarcza lub nieciekawe sąsiedztwo.

Podpory a pnącza

Podpora będzie nam służyć przez wiele lat, jeśli jej konstrukcję dostosujemy do właściwości pnącza, które chcemy posadzić. Należy pamiętać, że będą na nią oddziaływały nie tylko siły wynikające z obciążenia pionowego ale też siły poziome powodowane przez wiatr napierający na ścianę zieleni utworzoną przez roślinę.

Dla pnączy o delikatnych pędach i drobnych liściach wystarczą pergole, kratki i bramki z prętów lub listew metalowych, drewnianych, bambusowych czy plastikowych. Pnącza rosnące bujnie, o pędach dorastających nawet do 20 m długości, ale nietworzące zwartej masy ciężkich liści potrzebują solidniejszego wsparcia. Odpowiednie gotowe konstrukcje z krawędziaków i desek oraz rur i prętów metalowych można kupić w centrach ogrodniczych.  Dla tych pnączy, które wprawdzie osiągają zazwyczaj nie więcej niż 10 m wysokości, ale rosną intensywnie i z czasem wytwarzają znaczną masę liści i gęstych pędów, koniecznie trzeba przygotować solidną konstrukcję wykonaną z belek, łat i krawędziaków lub ze stalowych słupków o przekroju zamkniętym. Nie należy lekceważyć problemu, bo zdarza się, że pod naporem tych roślin (zwłaszcza po deszczu) zbyt słaba konstrukcja załamuje się lub wywraca.

Wsparcie na lata

Elementy drewniane nie będą ulegać butwieniu, jeśli zostaną zaimpregnowane przed rozpoczęciem budowy podpory. Najlepiej zrobić to metodą ciśnieniową, bo wtedy środek impregnujący wnika w głąb drewna i zabezpieczenie jest trwałe. Innym sposobem jest pokrycie ich impregnatem za pomocą pędzla. Elementy metalowe powinny być wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Jeśli nie są – trzeba je zabezpieczyć powłoką antykorozyjną , a po zakończeniu prac montażowych uzupełnić ubytki. Po każdym sezonie, gdy liście pnączy opadną, trzeba sprawdzić, czy konstrukcja nie wymaga konserwacji.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki