menu

Twój Vincent filmem otwarcia 42.FPFF. 70 lat polskiej animacji w Gdyni

10.08.2017, godz. 10:20
Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni
foto: Materiały prasowe

18 września rozpocznie się 42. Polski Festiwal Filmów Fabularnych. Otworzy go pokaz filmu "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana - pierwszej pełnometrażowej animacji malarskiej. O czym jest "Twój Vincent"?

"Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. W projekcie wzięło udział 125 malarzy z całego świata, którzy ożywili na ekranie ponad 100 dzieł Vincenta van Gogha. W ten sposób opowiedzieli historię życia i śmierci jednego z najbardziej znanych malarzy. Pokaz "Twojego Vincenta" otworzy 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Organizatorzy chcą w ten sposób uczcić 70-lecie polskiej animacji.

"W 2017 roku polska animacja obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Mimo, iż jest ceniona i znana na świecie, polscy widzowie, zwłaszcza młodsi, nie mają obecnie wielu okazji, by zapoznać się z różnorodnością technik, tematów, stylów polskiego filmu animowanego. Z okazji jubileuszu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentuje wybrane filmy z kanonu polskiej animacji, a także tytuły młodych, zdolnych twórców, które zaistniały na międzynarodowych festiwalach i zdobyły tam prestiżowe nagrody" - zapowiedział Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF.

Na festiwalu będzie można zobaczyć kultowe animacje, m.in. "Bolek i Lolek" oraz "Wyprawa Profesora Gąbki" z dorobku Zdzisława Kudły czy "Wiosenne przygody krasnala" i "Czerwone czarne" z lat 60.

Zobacz: Książę i Dybuk. Polski film na festiwalu w Wenecji

Polecamy: Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: lista nagrodzonych

Czytaj także: Krytyk filmowy o festiwalu w Gdyni. Jury się skompromitowało

WIĘCEJ ROZRYWKI