menu

Weterani. Wyrwani śmierci odc. 4 Podmuch złamał Andrzejowi obie nogi. Stopy miał praktycznie urwane

14.06.2017, godz. 09:37
Andrzej Skrajny
Służba w wojsku to dla sierżanta Andrzeja Skrajnego kontynuacja rodzinnej tradycji. foto:

Służba w wojsku to dla sierżanta Andrzeja Skrajnego kontynuacja rodzinnej tradycji. Na pierwszą misję jako ochotnik udał się do Syrii. Kolejne dwie odbył już w Afganistanie.

Serial Weterani. Wyrwani śmierci opowiada o losach zarówno żołnierzy, jak i lekarzy ratujących życie podczas wojny w Afganistanie. To serial dokumentalny, w którym swoje historie opowiedzą weterani misji wojennych. Kiedy i gdzie oglądać serial Weterani. Wyrwani śmierci? Nowy serial obejrzymy na kanale Fokus TV w każdy czwartek o godzinie 22:00.

Weterani. Wyrwani śmierci odc. 4

23 października 2011 r. Skrajny wraz z pozostałymi żołnierzami prowadził pierwszy samodzielny patrol. Pełnił funkcję dowódcy rosomaka. Celem załogi było udzielenie pomocy humanitarnej: dotarcie do wioski afgańskiej i sprawdzenie, jakie są potrzeby jej ludności. Podczas powrotu pojazd najechał na „śpiocha”, czyli minę już dawno zakopaną w ziemi, która czekała na przypadkowo przejeżdżający pojazd. Podmuch złamał Andrzejowi obie nogi. Stopy miał praktycznie urwane. Cały czas był świadomy. Wybuch uszkodził instalację elektryczną przez co dusił się dymem i proszkiem z instalacji gaśniczej. Kierowca rosomaka zginął na miejscu.

Dr Marcin Wojtkowski mimo sugestii amerykańskiego kolegi po fachu nie zdecydował się na amputację kończyn. Żmudna i niebezpieczna operacja powiodła się – Andrzej chodzi, choć istnieje ryzyko, że w przyszłości stan jego zdrowia może pogorszyć się i wtedy konieczna będzie amputacja.

Obecnie służy w jednostce wojskowej w Giżycku. Chciałby znowu wyjechać na misję, ale nie zrobi tego ze względu na żonę i dwójkę dzieci.

ZOBACZ TAKŻE: Weterani. Wyrwani śmierci odc. 3. Pocisk armaty przeciwlotniczej rozerwał mu nogę

WIĘCEJ ROZRYWKI