Choroby weneryczne

i

Autor: "Super Express"

Choroby weneryczne, których możesz się nabawić w wakacje. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

2015-07-02 18:51

Wakacje 2015 właśnie się rozpoczęły, a to oznacza, że już wkrótce można przeżyć letni romans i znaleźć wakacyjną miłość. Aby jednak odpoczynek nie zamienił się w koszmar, trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu. Poprzez przygodny seks bardzo łatwo jest się zarazić chorobą weneryczną. Które z nich są najbardziej niebezpieczne i jak się przed nimi zabezpieczyć?

- Jedną z najważniejszych przyczyn sprzyjających pojawieniu się tych chorób jest współżycie seksualne z wieloma partnerami - podkreśla prof. Zbigniew Lew-Starowicz. - Badania amerykańskie pokazują, że ok. 28 proc. chorych miało regularne kontakty pozamałżeńskie, 16 proc. ujawniało trzech partnerów seksualnych w okresie do sześciu miesięcy. W przypadku homoseksualistów rozpowszechnianie się tych chorób ma o wiele większy zasięg, częściej bowiem zmieniają oni swoich partnerów. Około 94 proc. homoseksualistów ma ponad piętnastu partnerów, a 75 proc. - ponad trzydziestu. Nic więc dziwnego, że przenoszenie chorób poprzez kontakty seksualne u osób, które często nawiązują nowe kontakty seksualne, jest wręcz typowe - mówi seksuolog. Oto lista chorób na które najczęściej można się zarazić w wakacje.

Zobacz: Choroby weneryczne: objawy, rodzaje, kiedy można je wykryć w badaniu?

Kiła - to jedna z najgroźniejszych chorób wenerycznych, wywoływana przez spiralną bakterię, zwaną krętkiem bladym. Kiłą można zarazić się w czasie seksu klasycznego, oralnego i analnego. W niektórych przypadkach może dojść do zarażenia kiłą przez pocałunek, ponieważ choroba atakuje nie tylko narządy płciowe, ale także jamę ustną.

Rzeżączka - to choroba zakaźna układu moczowo-rozrodczego. Wywołuje ją bakteria dwoinki, zwana jako gonokok. Rzeżączką można zarazić się w czasie seksu klasycznego, oralnego oraz analnego. Chorobą można się zarazić nawet przez używanie ręcznika zakażonej osoby czy przez siadanie na muszli klozetowej, na której bytują bakterie. Rzeżączka może prowadzić do niepłodności, problemów z ciążą lub zapalenia narządów wewnętrznych.

Świerzb - to choroba skórna, którą z łatwością można się zarazić przez kontakt fizyczny. Pasożyt, świerzbowiec ludzki, który wywołuje chorobę, żywi się komórkami skóry. Larwy świerzbowca osiągają dojrzałość po trzech tygodniach.

Wirus HIV - to wirus niedoboru odporności, wywołuje AIDS. Można się nim zarazić przez stosunek seksualny lub kontakt z krwią osoby zakażonej.

Wirus HPV - powoduje kłykciny kończyste, czyli brodawki na narządach płciowych. Wirusem można zarazić się przez stosunek seksualny. Choroba rozwija się w ciągu 3 miesięcy, u mężczyzn występuje najczęściej na żołędzi (pod napletkiem), u kobiet brodawki znajdują się na ścianie waginy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki