Zbawienny procent

2010-02-25 3:00

Przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego jest bardzo proste. Cała operacja nic cię nie kosztuje, a jej wykonanie może ci zająć najwyżej kilka minut. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystać mogą osoby płacące: podatek dochodowy od osób fizycznych, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, liniową 19-procentową stawkę podatku oraz podatnicy uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (także pochodnych instrumentów finansowych).

Warto pamiętać, że przekazanie 1 proc. podatku nie wiąże się dla ciebie z żadnymi kosztami. Kwota ta i tak zasili albo budżet państwa, albo wskazaną przez ciebie organizację.

Wybierz cel

Jeśli wchodzisz w skład którejś z tych grup podatkowych, powinieneś w pierwszej kolejności wybrać jedną z organizacji pożytku publicznego - tę, której chcesz przekazać część swojego podatku. Niczego sam nie wpłacasz. W zeznaniu rocznym wpisujesz jedynie dane wybranej organizacji. Przelew za ciebie wykonuje urząd skarbowy.

To ważne, bo wpłacone przez ciebie samodzielnie kwoty nie będą miały żadnego znaczenia dla przekazania przez ciebie 1 proc. podatku. Zapłacisz wówczas podwójnie (wpłata samodzielna plus wpłata wynikająca ze wskazania w PIT). Takie podwójne wsparcie dla organizacji niosących pomoc słabszym jest oczywiście chwalebne, ale lepiej będzie, jeśli sam świadomie, a nie przez zaskoczenie, zdecydujesz się na taki krok.

Krótki wpis

Gdy już się zdecydujesz na konkretną organizację, wypełniasz odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38. Wpisujesz nazwę wybranej organizacji - pamiętaj, że tylko jednej - jej numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) oraz kwotę, którą chcesz przekazać.

Kwota ta nie może przekraczać 1 proc. podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół (może być natomiast niższa).

W rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" można - ale nie trzeba - dodatkowo umieścić informacje na temat preferencji co do rozdysponowania przez wskazaną organizację przekazanych jej pieniędzy. I to wszystko. Resztę załatwi za ciebie urząd skarbowy.

Organizacja nie dowie się, od kogo dostała pieniądze. Otrzyma tylko informację, z którego urzędu pochodzi wpłata.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze