Przekaż 1 PROC. PODATKU. Piękny gest, który nic nie kosztuje

2012-03-28 4:00

Nie musisz podejmować wielkich trudów czy wyrzeczeń, by pomóc innym. Wystarczy drobny gest, który choć nic nie kosztuje, wcale nie jest pusty. Wręcz przeciwnie - pomaga ratować chorych i słabszych, przynosi ulgę cierpiącym, daje nadzieję na lepsze życie tym, którzy w starciu z losem zaznali smaku porażki.

Jak to zrobić? W swoim rocznym zeznaniu podatkowym (PIT) należy wpisać w odpowiednią rubrykę organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1 proc. swojego podatku. Wpisujesz nazwę wybranej organizacji - pamiętaj, że tylko jednej - jej numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) oraz kwotę, którą chcesz przekazać.

Kwota ta nie może przekraczać 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego. Tylko tyle - resztę załatwi za ciebie urząd skarbowy. Dla ciebie to dosłownie jedno proste działanie. Kilka pociągnięć długopisem, którymi możesz zmienić czyjeś życie na lepsze.

Co ważne, nie musisz nic płacić. Twój wpis nic cię nie kosztuje. Jeśli go nie zrobisz, ten 1 proc. trafi po prostu do budżetu państwa. Przekazując go natomiast na rzecz wybranej przez siebie organizacji, ty sam określisz cel, na jaki twoje pieniądze mają być przeznaczone.

Do wyboru masz tysiące organizacji. To z jednej strony pokazuje, jak wiele osób angażuje się w pomoc słabszym, z drugiej jednak dowodzi, jak ogromna jest skala potrzeb. Na twoją pomoc czekają m.in. chore, głodne czy opuszczone dzieci, umierający w hospicjach, ofiary wypadków, zwierzęta przetrzymywane w koszmarnych warunkach... Nie ma tu celów lepszych lub gorszych. To ty sam określasz, który z nich wymaga twojego wsparcia.

Sprawdzone organizacje

Swój 1 proc. możesz przekazać jedynie takim organizacjom, którym nadano specjalny status organizacji pożytku publicznego. Prowadzą one działalność społecznie użyteczną, nie zajmują się natomiast działalnością zarobkową.

Organizacje takie muszą spełniać szereg dodatkowych wymogów (m.in. organizacyjnych, muszą mieć wpis do KRS - Krajowego Rejestru Sądowego, a także ogłaszać i przekazywać administracji rządowej roczne sprawozdania merytoryczne i finansowe). To daje ci gwarancję, że są one uczciwe, a ich działalność przejrzysta. Po spełnieniu surowych wymogów organizacje pożytku publicznego mogą natomiast korzystać z wielu przywilejów (np. prawo do otrzymywania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych, użytkowanie nieruchomości na preferencyjnych warunkach, zwolnienia podatkowe). Pełny aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego sporządzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej znajdziesz na stronie:

www.pozytek.gov.pl.

Znajdź swój cel

Tym zajmują się organizacje:
- pomocą społeczną
- działalnością charytatywną
- opieką nad byłymi żołnierzami
- podtrzymywaniem tradycji narodowej
- działalnością na rzecz mniejszości narodowych
- ochroną i promocją zdrowia
- działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych
- promocją zatrudnienia
- działalnością na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn
- działalnością wspomagającą rozwój gospodarczy
- działalnością wspomagającą rozwój społeczności lokalnych
- nauką, edukacją, oświatą i wychowaniem
- kulturą, sztuką, zabytkami
- kulturą fizyczną i sportem
- ekologią i ochroną zwierząt
- bezpieczeństwem i przeciwdziałaniem patologiom społecznym
- upowszechnianiem wiedzy na rzecz obronności
- ochroną wolności, prawami człowieka, rozwojem demokracji
- ratownictwem i ochroną ludności
- pomocą ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, wojen
- ochroną praw konsumentów

(na podstawie www.pozytek.gov.pl)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze