menu

Geometryczny dywan w salonie – odwaga czy równowaga?

19.06.2017, godz. 00:00
Geometryczny dywan w salonie - TRELLIS
foto: materiały firm

Dywany od zarania dziejów uznawane były za synonim luksusu. Wymagały bardzo dużego nakładu pracy, ich cena powodowała, że nie każdego było stać na jego zakup, były również przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W dzisiejszych czasach dywan jest dobrem bardziej dostępnym i powszechnym. Istnieje mnóstwo rodzajów, kolorów, technik wykonania dywanów, przez co każdy może dobrać dywan swoich potrzeb.

Jednym z widocznych i niezwykle atrakcyjnych trendów jest obecność dywanów o geometrycznych wzorach. W ostatnich latach trend ten stał się bardzo wyrazisty. Inspiracją dla tego typu dywanów są zarówno nowoczesne wzory liniowe jak również wzory inspirowane wzornictwem Dalekiego Wschodu, Grecji. Geometryczne wzory towarzyszą nam bowiem od bardzo dawna i cały czas są pełnym inspiracji obszarem, po który sięgają współcześni projektanci.

Zastanówmy się – jakim wyzwaniom może sprostać geometryczny dywan w pomieszczeniu.

Czy to tylko element funkcjonalny, czy coś więcej?

„Lifting” dla nudnego pomieszczenia

Wydaje Ci się – że czegoś brakuje Twojemu salonowi, wydaje się nudny, monotonny? Być może wynika to z monotonnej palety barw o smutnych kolorach, a może po prostu znudził i opatrzył Ci się jego wygląd. Spróbuj ożywić go dywanem o powtarzającym się geometrycznym wzorze.  Jeśli nie brak Ci odwagi postaw nawet na mocne, zdecydowane kolory jak żółć, pomarańcz, zieleń. Pomieszczenie z pewnością nabierze charakteru.Równowaga i symetria

Cechą charakterystyczną współczesnych dywanów o geometrycznych wzorach jest zachowanie symetrii oraz powtarzającego się wzoru. Takie podejście w pewnością wprowadzą wrażenie uporządkowania i spokoju. Symetria jest ważnym elementem atrakcyjnego w ostatnich latach trendu aranżacji wnętrz w stylu nowojorskich apartamentów. Powtarzalność deseni, symetryczne uporządkowanie mebli, często dodatków, lamp, poduszek, jak również utrzymanie symetrycznego ładu na dywanach są rozpoznawalną cechą tego trendu.Kolor czy neutralność?

Dywan może być zarówno barwnym punktem na podłodze – nadaje wtedy charakter całemu wnętrzu i najbardziej przyciąga wzrok. Geometryczny dywan to jednak nie tylko kontrasty. Wzór na dywanie może być również subtelnie zaznaczony innym odcieniem koloru, lub nawet być w tym samym kolorze, ale wykonanym w innej technice. Taki dywan znacznie łatwiej wtapia się w tło aranżacji i pozwala wyjść na pierwszy plan innym elementom lub stanowić z nią integralną całość.Bogactwo wzorów

Jaki wzór do danego wnętrza – tutaj wybór jest naprawdę duży. Obecnie dużą popularnością cieszą się wzory nawiązujące do tradycyjnych zdobień marokańskich, greckich, szewrony. Są to przede wszystkim geometryczne kształty przywołujące łukowate zwieńczenia okien, ażurowe rozety dalekowschodniej architektury. Równie popularnym elementem dekoracyjnym jest tak zwany klucz grecki wykorzystywany na zasłonach, elementach mebli poduszek, dywanów. Dla niektórych światowych domów mody jak Versace, Givenchy klucz grecki jest stałym, charakterystycznym elementem wizualizacji marki.Równie atrakcyjne są typowo liniowe wzory o krzyżujących się liniach lub figurach – kwadratach lub trójkątach. Mogą stanowić szczególnie atrakcyjne uzupełnienie aranżacji w stylu skandynawskim.

Nie zapomnij o funkcjonalności

Dywan to nie tylko element dekoracyjny. Pełni również szereg cech funkcjonalnych – jak wyciszenie wnętrza, ociepla jego wizerunek. Dywan pozwala też wyznaczyć przestrzeń funkcjonalną w otwartym pomieszczeniu – np. część wypoczynkową, jadalnię itp. W takim przypadku dobrze jest, jeśli wszystkie elementy danej części funkcjonalnej stoją na dywanie, lub przynajmniej częściowo stykają się z jego powierzchnią.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI