Jak krzem wpływa na urodę i zdrowie

2011-08-20 13:00

Już przeszło 100 lat temu Ludwik Pasteur stwierdził, że kwas krzemowy odgrywa podstawową rolę w leczeniu wielu schorzeń. Do czego potrzebny jest krzem i jak wpływa na urodę i zdrowie?

Po co nam krzem w organizmie

Dziś z jego spostrzeżenia korzysta się także przy produkcji kosmetyków, które zdobywają coraz więcej zwolenników. W organizmie ludzkim znajduje się około 0,0068 proc. krzemu, a ilość jego maleje z wiekiem. Rola krzemu ma charakter katalityczny w metabolizmie, dlatego ma też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Występujące w krwiobiegu związki krzemu wydalane są głównie z moczem i potem. Wydzielający się na powierzchni skóry koloid krzemowy przekształca się w żel, a żel pod wpływem temperatury ciała w silica żel - masę porowatą, która absorbuje związki organiczne wydzielające się wraz z potem i rozciąga je w cienkie warstwy monomolekularne.

W wyniku tego tlen zawarty w otaczającej atmosferze może te związki bardzo łatwo utlenić i usunąć z powierzchni skóry. Tlen zawarty w powietrzu może po usunięciu łojotoku dyfundować poprzez żywy kolagen do głębszych warstw skóry. Tą drogą może dyfundować do 2 proc. tlenu ogólnie potrzebnego do oddychania, jednak te 2 proc. stanowi podstawową ilość potrzebną w procesie oddychania samej skóry. Jeżeli na powierzchni skóry brak jest tego katalizatora utleniania wszelkiego rodzaju tłuszczów, następuje zablokowanie dostępu tlenu do głębszych warstw skóry. Inną specyficzną właściwością silica żelu jest zdolność do regulowania wilgotności powierzchni skóry.

Wywary z ziół zawierających krzem

Krzem - pierwiastek nieodzowny dla każdego żyjącego organizmu od wielu pokoleń był znany i wykorzystywany przez medycynę ludową. Wywary z ziół niesuszonych o dużej zawartości krzemu były stosowane do leczenia różnych stanów zapalnych, trądzika różowatego, schorzeń skóry, grzybic, łupieżu, kruchości paznokci, wypadania włosów i innych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki