Zaprojektuj warzywnik

2010-06-08 20:38

Nic tak dobrze nie smakuje, jak warzywa z własnej grządki. Jeśli więc masz kawałek ogródka, załóż warzywnik. Podpowiemy ci, jak to zrobić. Najlepiej ogródek warzywny urządzić tak, żeby poza funkcjami praktycznymi pełnił też funkcje dekoracyjne. Ogród warzywny można zaprojektować w kształcie jednej z figur geometrycznych: prostokąta, kwadratu lub koła.

Pamiętajmy o tym, by odpowiednio przygotować glebę, czyli ją użyźnić. Najlepiej wybrać takie podłoże, które było wzbogacane nawozami w poprzednich latach. A na dwa tygodnie przed wysianiem nasion zastosować nawóz uniwersalny (cena za kilogram ok. 9 zł) i wzruszyć ziemię.

Przygotowanie grządek

Grządki należy tak wyznaczać, aby pozostawiać między nimi ścieżki, które powinny mieć co najmniej 40 cm szerokości. Natomiast same grządki - nie więcej niż 120 cm długości. To ważne, aby podczas pielenia można było sięgnąć ręką do środka grządki. Najlepiej wcześniej cały rozkład warzywniaka i grządek rozrysować sobie na papierze. Aby brzegi grządek były równe, trzeba przygotować sobie sznurek i przywiązać go końcami do drewnianych kołków. Kołki wbić w ziemię, naciągając sznurek. I następnie wzdłuż niego wyznaczyć prostą linię grządki. Nie powinno się usypywać zbyt wysokich zagonów, żeby gleba na nich nie wysychała zbyt szybko.

W jaki sposób siać

Rozsady można zacząć produkować już w lutym, ale wielu ogrodników amatorów wybiera łatwiejszy sposób, czyli sianie nasion bezpośrednio do gruntu. Zwykle robi się to w kwietniu. I tak w pierwszej połowie kwietnia sieje się groch, bób, cebulę, pasternak, pietruszkę korzeniową. Cena torebki nasion waha się od 1,40 do 3 zł. Przez cały miesiąc można wysiewać koper, pietruszkę naciową, marchew (odmiany wczesne i średniowczesne), rzodkiew, rzodkiewkę, szpinak. Druga połowa kwietnia to znakomita pora na sianie buraka i skorzonery. W maju można także wysiewać marchew i pietruszkę (na zbiór jesienny), a także buraki ćwikłowe, fasolę szparagową. W drugiej połowie maja siejemy ogórki, dynie oraz cukinie. W tym miesiącu można bezpośrednio do gruntu wysiewać także rzodkiewkę, koper, cykorię, rukolę, kardy.

Nasiona, przynajmniej niektórych warzyw (np. fasola, bób, groch), warto przed siewem namoczyć. W tym celu wkłada się je do wody o temp. ok. 25-30 st. C na 12-24 godz. Po zakończeniu moczenia, kiedy są już napęczniałe, trzeba je osuszyć (na bibule) i od razu siać.

Można też po namoczeniu rozłożyć nasiona na kilka dni na wilgotnej ligninie w temperaturze pokojowej, żeby zakiełkowały. Kiełki nie mogą być jednak zbyt duże, bo mogą podczas siania zostać łatwo uszkodzone.

Drobne nasiona wysiewa się przez siew rzutowy (równomierne rozrzucenie nasion na całej powierzchni) lub siew rzędowy (wysiewanie nasion w oznaczonych rzędach, a do wyznaczania rzędów można użyć sznurka na kołkach). Większe można wysiewać w siewie punktowym (umieszczanie nasion w rzędach, pojedynczo, wprost z ręki). Natomiast nasiona bobu, fasoli i grochu można wysiewać gniazdowo (umieszczanie w dołku po 2-3 nasiona). Zalecana głębokość siewu to z reguły 2-3-krotność średnicy nasion. I tak drobne nasiona umieszcza się na głębokości od 1 do 3 cm, większe - 3-6 cm.

Co gdzie sadzić

Należy tak dobierać warzywa, żeby dobrze czuły się w swoim towarzystwie, wtedy będą dawały lepsze plony. Jakie towarzystwo jest najlepsze dla:
fasoli - ogórek, kapusta, rzodkiewka, burak, seler, pomidor,
ziemniaka - fasola, kalarepa, szpinak,
ogórka - czosnek, kapusta, seler,
pora - marchew, kalarepa, pomidor,
cykorii - marchew, sałata, fasola, pomidor,
pomidora - fasola, marchew, czosnek, kapusta, sałata,
rzodkiewki - fasola, groch, marchew, sałata.

Gdzie siać zioła

Między warzywami można siać zioła. np. znakomicie rośnie marchew z koprem, ziemniaki z kolendrą lub kminkiem, a rzodkiewka z rzeżuchą. Potem wystarczy tylko zebrać plony i przy-gotować z nich pyszności. Najlepiej zrobić to w paro-warze (cena ok. 150 zł.) lub z pomocą blendera (koszt od 100 zł).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają