menu

Jarosław Kaczyński: Polacy muszą jeszcze więcej pracować!

19.06.2017, godz. 02:00
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński foto: Marek Zieliński/Super Express

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Średnio pracujemy blisko 41 godzin tygodniowo, a przeciętny Europejczyk tylko 37 godzin i 10 minut. Jarosław Kaczyński (68 l.) chce, byśmy pracowali więcej! "Musimy jeszcze więcej pracować, musimy jeszcze bardziej się starać. Bo to od nas zależy tempo przebudowy Polski" - napisał prezes PiS w liście odczytanym na zjeździe klubów "Gazety Polskiej" w Spale.

Słowa Jarosława Kaczyńskiego padły po ostatniej propozycji Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, który chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 32 dni w ciągu roku. - Pracownicy mieliby więcej czasu na życie intymne, byliby zdrowsi, mniej zestresowani i bardziej wydajni. Dzięki temu też poprawiłyby się relacje między pracownikami i pracodawcami - mówi nam Piotr Szumlewicz (41 l.), ekspert i doradca OPZZ. - Nie możemy być społeczeństwem, które pracuje ciężko, długo i za małe pieniądze! - argumentują też związkowcy. Podano przykłady, że w 2015 roku przeciętny czas pracy Polaków wynosił aż 1963 godziny, Czesi pracowali 1779 godzin, Słowacy - 1754, Holendrzy - 1419, Francuzi - 1482, a Niemcy - 1371 godzin. Na tym tle zdumiewa deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdza, że Polacy muszą więcej pracować. "Musimy jeszcze więcej pracować, musimy jeszcze bardziej się starać. Bo to od nas zależy tempo przebudowy Polski, bo to od nas zależy siła oporu przeciw ideologicznej ofensywie wyznawców nowego, >wspanialszego< świata. Bo to od nas wreszcie zależy, ilu naszych politycznych przeciwników przekonamy, że >dobra zmiana< jest rzeczywiście dobrą zmianą dla większości rodaków" - napisał prezes PiS w liście odczytanym na zjeździe klubów "Gazety Polskiej". Jego słowa spotkały się z ostrą krytyką w OPZZ. - To zdumiewająca deklaracja Kaczyńskiego. Jestem nią mocno oburzony. Przecież Polacy i tak bardzo dużo pracują! - mówi nam Piotr Szumlewicz z OPZZ.

Piotr Szumlewicz (41 l.), doradca OPZZ:

- Jesteśmy zdumieni i oburzeni deklaracją Jarosława Kaczyńskiego. Przecież Polacy i tak bardzo dużo pracują. Pod tym względem jesteśmy jednym z najdłużej pracujących narodów w Unii Europejskiej, a wielu Polaków pracuje też po godzinach. Już wielu Polaków przez pracę żyje w stresie, choruje i ma mało czasu wolnego dla rodziny i najbliższych.

Beata Mazurek (50 l.) z PiS, szefowa sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny:

- Jarosław Kaczyński ma rację w tym, co mówi. Chcemy realnie pracować dla Polaków, nie jesteśmy zwolennikami państwa teoretycznego. Musimy uczciwie i rzetelnie pracować dla dobra Polski. Dlatego te wszystkie zmiany są niezbędne. Chodzi o jakość pracy, o to, żebyśmy uczciwie i rzetelnie pracowali dla Polek i Polaków.

ZOBACZ: Patryk Jaki: Zachowanie Gronkiewicz-Waltz pokazuje, że bardzo się boi

Źródło: X-NEWS
WIĘCEJ WIADOMOŚCI