menu

Prof. Elżbieta Mączyńska: 3 mld dla budżetu nie można bagatelizować

09.10.2014, godz. 15:32
Prof. Elżbieta Mączyńska
Prof. Elżbieta Mączyńska Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego foto: Super Express

Echa skandalu wokół Rządowego Centrum Legislacji

„Super Express”: - Minister Szczurek od kilku dni tłumaczy się z brzemiennego w skutki opóźnienia publikacji tzw. ustawy o rajach podatkowych. Stara się sprawę bagatelizować, zapewnia, że ustawa wejdzie w życie zgodnie z planem i beztrosko stwierdza, że „znaczenie finansowe ustawy jest niewielkie”. Lekceważy sobie sprawę?
Prof. Elżbieta Mączyńska: - Pan minister zadbał jednak o to, żeby w zaistniałej sytuacji wprowadzić zastępcze rozwiązanie. Nie sądzę więc, żeby było tu ze strony Mateusza Szczurka jakieś lekceważenie sprawy. Ministerstwo Finansów zrobiło zresztą dużo, aby wytropić i uszczelnić mnóstwo innych dziur, przez które podatki wyciekają, czyli nie są płacone tam, gdzie przewiduje to prawo. Dlatego minister zadba o to, żeby, mimo tej wpadki, rzeczona ustawa weszła w życie jeszcze w 2015 roku.
Myślę, że pan minister stanie teraz na rzęsach, żeby nie doszło do opóźnienia wejścia w życie tej ustawy. Martwi mnie jednak to, że zdaje się uważać, iż uzyskane za jej pomocą pieniądze są bez znaczenia dla budżetu.
Oczywiście, nie byłoby dobrze, jeśli pan minister bagatelizowałby potencjalne 3 mld zł w budżecie. Jasne, że w skali całości dochodów państwa 3 mld to nie jest dużo, ale liczy się każdy grosz. Tym bardziej, że ta ustawa jest krokiem w kierunku naprawy systemu podatkowego, który jest źle zszytym patchworkiem, a w takim galimatiasie łatwo jest omijać płacenie podatków. Ministerstwo Finansów coś już w tej sprawie robi, ale to wciąż za mało. Przede wszystkim pożądane byłoby wprowadzenie jednolitych interpretacji przepisów.
Co by to dało?
Niejasności i zmienność systemu wystraszają biznes. Natomiast przyjazne regulacje przyciągają go.  Z naszych badań na SGH wynika, że przedsiębiorcy w Polsce nie tyle narzekają na wysokość podatków, co właśnie na zmienność regulacji podatkowych i ich nieprzejrzystość.
Gdyby uprościć system podatkowy, tzw. optymalizacji podatkowej, czyli ucieczek do rajów podatkowych byłoby mniej?
Moim zdaniem, tak. Im bardziej przyjazne przepisy, tym mniej zachęt, by uciekać do rajów podatkowych.
Rozmawiał Tomasz Walczak

Elżbieta Mączyńska. Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

autor: Tomasz Walczak zobacz inne artykuły tego autora
WIĘCEJ WIADOMOŚCI