menu

Duda ocenił słowa Tuska: Nieodpowiedzialne i szokujące

19.06.2017, godz. 11:10
prezydent Andrzej Duda
prezydent Andrzej Duda foto:

Prezydent Andrzej Duda udzielił w niedzielny wieczór wywiadu w TV Republika. Jednym z tematów były słowa Beaty Szydło, wypowiedziane w Auschwitz, za które w ubiegłym tygodniu ją mocno krytykowała opozycja oraz sam przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. Jego twitterowy wpis w tej sprawie dosadnie skomentował prezydent, mówiąc jednoznacznie: - To jest kompletnie nieodpowiedzialne z jego strony i powiedziałbym szokujące.

Beata Szydło w swoim oświęcimskim przemówieniu (podczas obchodów przypadającego 14 czerwca Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych) mówiła, że "Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli". Słowa te skomentował na swoim TT m.in. Donald Tusk, pisząc:

 

 

Na słowa postanowił mocno zareagować sam prezydent, który w wywiadzie stwierdził, nie patyczkując się specjalnie: - Przede wszystkim jest to kompletnie nieodpowiedzialne z jego strony i powiedziałbym szokujące, jeżeli on, były premier polskiego rządu, dzisiaj przewodniczący Rady Europejskiej, o słowach pani premier, która mówi, że państwo powinno być silne, żeby mogło dobrze chronić swoich obywateli i że to jest bardzo ważne (...). Jeżeli takie słowa mu się nie podobają, to jakiego państwa on chce? Takiego, które nie chroni obywateli, czy może żeby nie istniało? Następnie dodał: - Właśnie wtedy, kiedy nie istniało państwo polskie, to zdarzyło się Auschwitz. Państwo polskie zostało zniszczone, zajęte przez Niemców hitlerowskich i Sowietów, rozdarte, zbudowano niemiecki koncentracyjny obóz Auschwitz i tam w sposób bezwzględny dokonano Holokaustu i mordowano ludzi. Dlatego że państwo polskie nie było w stanie się obronić.

Ciekawym wątkiem rozmowy były również próby zakłóceń miesięcznic smoleńskich, do których dochodzi coraz częściej. Jak smutno przyznał Duda, przypominając, że pracował w kancelarii Lecha Kaczyńskiego: - Mnie to osobiście bardzo boli. Mam szczególną relację wobec tragedii smoleńskiej. powiedział Duda i przypomniał, że pracował w kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Podkreślił, że "nie jest w stanie zaakceptować" tego, jak zachowują się niektóre osoby w kontekście miesięcznic, mówiąc: - Oni ośmielają się przeszkadzać w pamięci o zmarłych, w modlitwie. Prezydent określił kontrmiesięcznice jako "wielką prowokację próbę zrobienia awantury politycznej" i złowieszczo ocenił: - Nie wiem, czy jej cel to wywołanie zamieszek, czy to, żeby krew się polała. Ale nie mogę tego wykluczyć, obserwując te zachowania.

Zobacz także: Waszczykowski odważnie! Oczekuje wyjaśnień od samego prezydenta

WIĘCEJ WIADOMOŚCI