menu

Ile ks. Rydzyk dostał od PiS? Gigantyczna kwota robi wrażenie!

17.07.2017, godz. 12:14
1pub_Rydzyk jednym z najbogatszych Polaków
foto: Andrzej Schodkowski, Łukasz Piecyk, Paweł Skraba/Super Express

Choć ojciec Tadeusz Rydzyk jakiś czas temu narzekał, że spółki Skarbu Państwa nieczęsto reklamują się w jego mediach, to ujawnione przez "Dziennik Gazetę Prawną" informacje zdają się zaprzeczać tej tezie. W odpowiedzi na interpelacje posła PO, Mariusza Witczaka wszystkie ministerstwa wskazały, na jakie kwoty podpisały (one same oraz podległe im instytucje) umowy z fundacjami, mediami i instytucjami edukacyjnymi powiązanymi z ojcem Rydzykiem. Sumując uzyskane informacje dochodzi się do imponującego wyniku- prawie 4,5 mln złotych za np.  szkolenia medialne, organizację rocznicy Chrztu Polski czy też reklamy 500+.

Choć odpowiedzenie na interpelacje posła zajęło resortom sporo czasu (nawet 30 dni, czyli maksymalny okres czasu przewidziany na interpelacje) to ostatecznie już prawie wszystkie podały interesujące posła informacje (brak jest danych jeszcze tylko z Ministerstwa Obrony Narodowej). Najwięcej umów instytucje państwowe podpisały z fundacją Lux Veritatis oraz Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wśród uzyskanych informacji zwracają uwagę m.in.:

- Ministerstwo Sprawiedliwości za szkolenia "w zakresie wykorzystywania technik i narzędzi komunikacji społecznej dla pracowników jednostek wymiaru sprawiedliwości, w tym sędziów, prokuratorów, pracowników biur prasowych i rzeczników prasowych sądów/prokuratury", które przeprowadzane są w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zapłaciło już 400 tys. zł (cały kontrakt wart 3 miliony zł)

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a szczególnie podległe mu Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa oraz Agencja Nieruchomości Rolnych, na rzecz Lux Veritatis podpisały w umowy o wartości ponad 752 tys zł. Niestety nie wiadomo czego dokładnie dotyczyły, bo na tę część pytań resort kierowany przez Krzysztofa Jurgiela już nie odpowiedział

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych okazało się mieć liczne interesy z instytucjami ojca Rydzyka. 200 tys. złotych zapłacono Fundacji Lex Veritatis, a 555 tys. zł uczelni w Toruniu. Ponownie nie uzyskano odpowiedzi, na co konkretnie przeznaczono te środki

 

 

Warto dodać, że nie wszystkie ministerstwa wspierają ojca Rydzyka. Żadnych umów tego typu nie zawarły: bezpośrednio Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Cyfryzacji, MEN, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Finansów i MSWiA.

Zobacz także: Protest przed Sejmem ws. zmian w sądownictwie. SPRZECZNE DANE ws. frekwencji. Kto KŁAMIE?

WIĘCEJ WIADOMOŚCI