menu

Nie będzie na leczenie raka?! Dadzą za to 15 milionów na podwyżki dla urzędników?!

17.07.2017, godz. 05:00
Radziwiłł wydłużył kolejki do szpitali
Konstanty Radziwiłł foto: Artur Hojny/Super Express

Organizacje chorych na raka alarmują - w projekcie budżetu NFZ na przyszły rok jest ok. 360 mln zł mniej na leki, w tym na podstawową chemioterapię, której poddawana jest niemal każda osoba cierpiąca na chorobę nowotworową. W tym samym budżecie jest o prawie 15 mln zł więcej na. podwyżki płac dla pracowników funduszu.

Prezes NFZ Andrzej Jacyna zaplanował, że na refundację leków wyda w przyszłym roku ok. 360 mln zł mniej niż w tym roku. Mniej pieniędzy ma być zarówno na refundację leków na receptę, jak i na programy lekowe oraz leczenie w ramach chemioterapii. Tylko na ten sposób leczenia raka ma być o 40 mln zł mniej niż obecnie. Organizacje pacjentów są tym niemile zaskoczone, ponieważ dopiero co wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz (50 l.) obiecał, że będzie lepiej. Ale nie zanosi się na to. - Projekt jest oburzający, ponieważ godzi w ciężko chorych pacjentów - mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia, pomagającej pacjentom m.in. zdobywać pieniądze na leki, których odmawia im minister zdrowia. - Resort zdrowia lekceważy chorych na raka, zgadza się, żeby polscy pacjenci byli leczeni niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną i nie zamierza zmienić tej sytuacji - oskarża Poliński.

Tymczasem w tym samym projekcie budżetu jest więcej pieniędzy dla. urzędników. W przyszłym roku na pensje pracowników NFZ wyda 14,7 mln zł więcej niż obecnie. Tłumaczenie jest zaskakujące. - W porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej, NFZ jest jedną z najtańszych instytucji finansujących świadczenia dla pacjentów w całej UE - tłumaczy rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk.

Organizacje pacjentów zamierzają teraz namawiać indywidualnie posłów, by pisali i alarmowali o złej sytuacji. Sytuacja polskich pacjentów walczących z chorobą nowotworową jest bowiem zła. Według raportu Alivii ponad połowa leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie, w Polsce nie jest w ogóle refundowana.

Zobacz także: Michnik wyzwał dziennikarza TVP Info od "SKUR***"!

WIĘCEJ WIADOMOŚCI