menu

Sędzia porównał Kaczyńskiego do Hitlera. Jego "dyscyplinarkę" umorzono

12.08.2017, godz. 13:27
sąd, sędzia, wymiar sprawiedliwości
wymiar sprawiedliwości foto: Super Express

Sędzia Cezary Skwara jakiś czas temu porównał Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera, za co otrzymał "dyscyplinarkę". Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do sprawy sędziowski sąd dyscyplinarny umorzył już postępowanie wobec niego. Sąd Apelacyjny w Lublinie miał powołać się na "znikomą społeczną szkodliwość" czynu.  

Przypomnijmy: sprawa zaczęła się we wrześniu 2016 r. od wypowiedzi posła PiS Marka Suskiego, że Jarosław Kaczyński (prezes PiS) nie ożenił się, "bo służył Polsce i nie chciał unieszczęśliwiać jakiejś kobiety, którą by pozostawiał służąc Polsce". W reakcji sędzia Skwara z Sądu Okręgowego w Warszawie, na Twitterze warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Iustitia, zamieścił post: "Niczym Fuehrer. Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer. To nawet nie jest już zabawne".

Jak napisano w uzasadnieniu wyroku: – Czyn obwinionego, jakkolwiek zasługujący na całkowitą dezaprobatę i w swej wymowie naganny (...), charakteryzuje się znikomym stopniem społecznej szkodliwości (..) Sam fakt nagłośnienia sprawy i prowadzenia postępowania dyscyplinarnego stanowił dlań kolosalną dolegliwość.

Za okoliczność łagodzącą SA uznał przeprosiny Skwary. W uzasadnieniu czytamy: - Czytelne i niemalże natychmiastowe wyrażenie skruchy i zdystansowanie się od własnego działania w sposób oczywisty zminimalizowało negatywne skutki w sferze postrzegania środowiska sędziowskiego. Według SA, "relatywnie niewielka" była też liczba osób śledzących wpisy na Twitterze warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Iustitia.

Od wyroku sądu dyscyplinarnego I instancji można się odwołać do Sądu Najwyższego. Prawo takie ma m.in. minister sprawiedliwości, sędziowski rzecznik dyscyplinarny oraz obwiniony sędzia.

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda powinien być informowany!

Polecamy również: Większość przychodów funadacji Elbanowskich pochłaniają... wynagrodzenia

Przeczytaj ponadto: Święto Wojska Polskiego. Prezydent zrobił wyjątek dla amerykańskiego generała

WIĘCEJ WIADOMOŚCI