Nastolatki pozowały do zdjęć przy żydowskich nagrobkach. To jawna obraza uczuć religijnych

i

Autor: Facebook Nastolatka przy żydowskiej macewie

Nastolatki pozowały do zdjęć przy żydowskich nagrobkach. "To jawna obraza uczuć religijnych"

2015-05-29 10:28

Młode dziewczęta chciały dobrze się bawić, a przy okazji zrobić sobie parę "oryginalnych" zdjęć. Nie zdawały sobie sprawy, że pozując w wyzywających pozach przy zniszczonych macewach na żydowskim cmentarzu w Kaliszu, mogą narobić sobie sporo problemów. Przedstawiciele fundacji zajmującej się odszukiwaniem i renowacją żydowskich nagrobków znaleźli ich zdjęcia na jednym z portali i w środę powiadomili o zdjęciach prokuraturę.

Lena Klaudel z fundacji "From The Depths" twierdzi, że pozowanie w taki sposób prze grobach, a następnie wrzucanie tych zdjęć do sieci, to "jawna obraza uczuć religijnych". Zdjęcia, na których pozują dziewczyny w wyzywający sposób np. w kusej sukience, znalazły się na profilu Matzeva Project. Matzeva Projekt ma za cel przywrócenie pamięci zniszczonych, zaniedbanych, czy zapomnianych żydowskich cmentarzy na terenie Polski. Organizacja krytykuje takie zachowanie. - Myślałam, że nic mnie już nie zdziwi w tym temacie, bo macewy wykorzystywano we wszelaki sposób. Jako budulec domów, krawężników, czy toalet. Także jako ostrzałki. Ale czegoś takiego, jak te fotografie jeszcze nie widziałam. To oburzające - powiedziała Lena Klaudel. Sprawa została zgłoszona już do prokuratury. W uzasadnieniu czytamy: Wykonanie sesji zdjęciowej zawierającej obsceniczne, wulgarne pozy, ordynarny nielicujący z powagą miejsca strój, a następnie umieszczenie jej na portalu internetowym dostępnym nieograniczonej ilości internautów bez wątpienia nosi znamiona znieważenia publicznego.

Co to jest macewa?

Macewa to żydowski pomnik nagrobny, najczęściej ustawiony pionowo. Co jest napisane na nagrobku? W większości przypadków jest to bardzo prosty hebrajski tekst, podobny do tego, który można zobaczyć na nagrobku w języku polskim. Na górze widnieje skrót Pei-Nun, zarówno dla "poh nitman" lub "poh nikbar", co oznacza "tu spoczywa”. Znaki, które wyglądają jak znaki cudzysłowu są powszechnie stosowane w celu wskazania skrótu liter lub numeru. Takie informacje możemy znaleźć na stronie "Matzeva Project".

Zobacz też: Tak Gazeta Wyborcza przeprasza Grzegorza Brauna za FASZYSTĘ! "Nie jest zniewagą nazywanie rzeczy po imieniu"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki