Jak wygląda walka ze smogiem

i

Autor: Shutterstock

SUPEREKO – BEZPŁATNY MAGAZYN DLA PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU. 4 ZASADY WALKI ZE SMOGIEM

2017-02-17 1:00

Europejska Agencja Środowiska podaje, że w Polsce na skutek wysokiego stężenia cząstek pyłu o rozmiarach 2,5 mikrometra (PM 2,5) przedwcześnie umiera blisko 50 tys. osób rocznie! Dlatego z zanieczyszczeniem powietrza trzeba walczyć szybko i skutecznie.

1. Ekologiczne grzanie

Przede wszystkim trzeba przestawić się na ekologiczne paliwo – gaz, biomasę, pelety. Jeśli węgiel, to tylko ten dobrej jakości, bez domieszek. Istotna jest również jakość kotłów. Instytut Ekonomii Środowiska z Krakowa szacuje, że w Polsce działa ponad 3,5 mln kotłów na węgiel. Znakomita większość z nich to tzw. zasypowe. Technologia rodem z XIX wieku. Tego typu kotły są wielokrotnie tańsze od nowoczesnych urządzeń, ale emitują także wielokrotnie więcej zanieczyszczeń. Nowoczesny kocioł klasy V emituje 40 mikrogramów pyłów na metr sześcienny. Urządzenie starego typu przy węglu dobrej jakości – co najmniej 200 mikrogramów pyłów, a przy opale złej jakości – od 400 do 600 mikrogramów.

Dlatego konieczna jest wymiana kotłów, rozbudowa miejskich czy gminnych sieci ciepłowniczych i gazowych. Do zmiany sytuacji na pewno przyczyni się korzystanie na własny użytek z nowoczesnych technologii odnawialnych – solarów (do ogrzewania) i paneli fotowoltaicznych (do produkcji prądu), przydomowych turbin wiatrowych czy pomp ciepła.

2. Budownictwo energooszczędne

Budowanie metodą energooszczędną domów, budynków wielorodzinnych czy zabudowań firmowych pozwala na oszczędności przy ogrzewaniu i klimatyzacji. Dobrze ocieplony, wybudowany w odpowiedniej technologii, z zastosowaniem odpowiednich izolacji, bez mostków termicznych (mostki termiczne to niedoróbki, miejsca, przez które ucieka ciepło i gdzie zbiera się wilgoć) budynek działa jak termos – trzyma ciepło zimą, a chłód latem.

3. Oszczędność popłaca

Musimy nauczyć się oszczędzać ciepło i energię elektryczną. Przykręcać kaloryfery, gdy nie potrzebujemy wiele ciepła, np. gdy wyjeżdżamy, wychodzimy na cały dzień. W sypialni temperatura powietrza nie powinna przekraczać 17ºC. Powinniśmy wietrzyć krótko, ale intensywnie. Nie zasłaniać grzejników meblami czy zasłonami. Warto gasić światło, gdy go nie potrzebujemy. Wyłączać ładowarki z kontaktu, przełączyć komputer na tryb energooszczędny. Kupować domowe sprzęty – pralki, lodówki, kuchenki czy zmywarki – w najbardziej efektywnej klasie energetycznej A+, A++, A+++. I użytkować je tak, by tracić jak najmniej energii elektrycznej.

4. Lepsza komunikacja miejska

Samochody, zwłaszcza starszych generacji i z silnikami Diesla, są dużym problemem. Wiele miast europejskich, np. Paryż, gdy pojawia się zagrożenie smogu, natychmiast wprowadza obostrzenia – jednego dnia po mieście mogą jeździć tylko samochody z rejestracją kończącą się cyfrą parzystą, a kolejnego – tylko nieparzystą. My także powinniśmy zrozumieć, że rosnąca liczba samochodów w mieście nikomu nie służy. Poza właścicielem auta, który w dodatku zwykle jedzie nim w pojedynkę. Dlatego warto zacząć korzystać z komunikacji miejskiej. Miasta muszą inwestować w nowoczesne autobusy, tramwaje, pociągi i metro. Popularny środek transportu w krajach Europy Zachodniej to także... rower. Jazda na rowerze pozwala nie tylko zadbać o środowisko, ale także o własne zdrowie.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają