SUPEREKO –  BEZPŁATNY MAGAZYN DLA PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU .WIELKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁOWE JUŻ TAK NIE TRUJĄ!

i

Autor: materiały prasowe

SUPEREKO – BEZPŁATNY MAGAZYN DLA PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU. WIELKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁOWE JUŻ TAK NIE TRUJĄ!

2017-02-17 1:00

W czasach PRL zakłady przemysłowe truły na potęgę, ale w domowych piecach i kotłach palono węglem o wiele lepszej jakości niż obecnie. Dziś role się odwróciły – w przemyśle stosuje się wyśrubowane normy dotyczące zanieczyszczeń, a trują przede wszystkim kominy z prywatnych domów.

Przemysł energetyczny jest nam niezbędny. Bez energii nie byłoby przemysłu, handlu, transportu, nie byłoby też prądu w prywatnych mieszkaniach. W Polsce obowiązuje Krajowy Program Ochrony Powietrza, który zaleca przemysłowi m.in. stosowanie technologii ograniczających emisję pyłów, dwutlenku siarki i tlenków azotu. I jak wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska, dzięki inwestycjom i udoskonaleniom w polskich elektrowniach i elektrociepłowniach poziom zanieczyszczeń znacznie się zmniejszył. Zobaczmy, jak to się dzieje na przykładzie zakładów PKN Orlen w Płocku. Od 1990 r. emisja zakładu zmniejszyła się co najmniej 5-krotnie. I to mimo wzrostu przerobu ropy o prawie 60 proc. W tym czasie na inwestycje proekologiczne koncern przeznaczył ponad 6,5 miliarda złotych. Za taką kwotę można by wybudować trzy Stadiony Narodowe.

Akcja Kogeneracja

W Orlenie zastosowano nowoczesną Instalację Oczyszczania Spalin (IOS), wybudowano nowy 160-metrowy komin, a sposobem wytwarzania energii jest tu kogeneracja. Kogeneracja jest obecnie najbardziej efektywną i przyjazną środowisku metodą pozyskiwania energii. W tym procesie technologicznym jednocześnie wytwarza się energię elektryczną i ciepło użytkowe. Energia jest wykorzystywana przez zakład produkcyjny, a ciepło zapewnia zapotrzebowanie mieszkańców miasta. Zakłady Orlenu zapewniają ogrzewanie 85 proc. domów i mieszkań w Płocku. Kogeneracja pozwala na mniejsze zużycie paliwa i mniejszą emisję zanieczyszczeń w porównaniu z tradycyjną elektrownią kondensacyjną. Z tutejszego komina wydobywają się kłęby białego dymu. Jednak jak się okazuje, jest to głównie woda, bo spaliny są gruntownie oczyszczane. Orlen spełnił najbardziej rygorystyczne normy dotyczące emisji. Było to możliwe dzięki wysoko sprawnemu systemowi spalania w kotłach oraz nowoczesnej i obecnie najbardziej efektywnej na świecie technologii oczyszczania.

Spaliny poddawane są trzem procesom oczyszczania:

1. Odazotowanie
Polega na usunięciu ze spalin tlenków azotu. Spaliny przechodzą przez katalizator o konstrukcji plastra miodu. Poddawane są bardzo wysokiej temperaturze. Po dodaniu tzw. wody amoniakalnej szkodliwe związki zamieniają się w neutralny dla środowiska azot i parę wodną. Tą metodą udaje się usunąć aż 90 proc. szkodliwych związków azotu.

2. Odpylanie
Spaliny przechodzą przez system elektrofiltrów. Wykorzystuje się tu działanie pola elektrostatycznego. Przyciąga ono pyły, które wcześniej zostają naelektryzowane. Pyły są następnie wytrącane i trafiają do specjalnych pojemników. Ta metoda pozwala na usunięcie ze spalin aż 84 proc. pyłów.

3. Odsiarczanie
Wykorzystuje się w tym procesie mączkę kamienia wapiennego, która wychwytuje szkodliwe związki siarki i inne zanieczyszczenia. Powstaje gips, który może być wykorzystywany w budownictwie w postaci płyt kartonowo-gipsowych. Gips ten jest bardzo podobny do naturalnego i uzyskuje wysokie certyfikaty jakości. Ta metoda pozwala na usunięcie ze spalin 97 proc. szkodliwych związków siarki!

Co zawierają spaliny

Biały obłok, który wydostaje się z komina elektrociepłowni Orlen zawiera głównie parę wodną, neutralny dla środowiska azot oraz dwutlenek węgla. Szkodliwe związki to zaledwie tysięczne części procenta tego obłoku:

- 0,0043 proc. – tlenki azotu
- 0,0025 proc. – dwutlenek siarki
- 0,0002 – pyły

Obłok jest bezwonny i stale monitorowany. Jeśli kiedykolwiek dozwolony poziom emisji zostałby przekroczony, Orlen zapłaciłby gigantyczne kary.

PRAWO NA STRAŻY CZYSTEGO POWIETRZA

Normy, jakie muszą spełniać zakłady przemysłowe, są bardzo ściśle określone w przepisach Unii Europejskiej, tzw. dyrektywach, oraz w prawie polskim. Najistotniejsza jest ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z tą ustawą każdy zakład w Polsce może emitować do atmosfery tylko tyle szkodliwych substancji, na ile pozwala tzw. Pozwolenie Zintegrowane. Pozwolenie Zintegrowane szczegółowo obowiązki i normy:

- emisji do powietrza
- emisji do wody
- warunki wytwarzania i postępowania z odpadami
- emisji hałasu
- korzystania z powierzchni ziemi.

Za kontrolę spełniania norm w ramach pozwolenia zintegrowanego odpowiedzialnych jest wiele instytucji. Przekroczenie warunków pozwolenia skutkuje wymierzeniem kary, może być również powodem utraty licencji na działanie.

DLACZEGO WYSOKIE KOMINY OGRANICZAJĄ SZKODLIWOŚĆ SPALIN

W elektrowniach, często również w zakładach przemysłowych, wytwarza się energię – czy to na potrzeby własne, czy też odbiorców zewnętrznych. W większości procesów produkcji ciepła i energii spalane są surowce, takie jak gaz, ropa czy węgiel, a konsekwencją tego jest powstawanie spalin. Podobnie jak na przykład w silnikach samochodowych. Kominy pełnią więc rolę „rury wydechowej zakładu". Są to proste konstrukcje budowlane, których głównym zadaniem jest przenoszenie spalin. Każdy komin jest konstruowany w ten sposób, by zapewnić odpowiedni ciąg, czyli energię niezbędną do wytransportowania gazów spalinowych.

Kominy są wysokie, żeby zapewnić właściwe rozprzestrzenianie się spalin w warstwach atmosfery. Chodzi o to, żeby związki, które szkodliwie oddziałują na środowisko, zostały odpowiednio wymieszane z powietrzem, zanim dotrą do powierzchni ziemi. Dzięki temu emisje przemysłowe są bezpieczne dla człowieka. Przy projektowaniu każdego komina bierze się pod uwagę stężenie emitowanych zanieczyszczeń (w tym stężenie dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu), ilość spalin, temperaturę spalin oraz inne czynniki atmosferyczne. Wysokość komina dla każdego źródła musi spełniać różne wymagania środowiskowe. Zatwierdzenie projektu dla budowy m.in. nowego komina musi być poprzedzone opracowaniem i uzgodnieniem przez właściwe urzędy Raportu Oddziaływania na Środowisko, w którym są przedstawione szczegółowe wyliczenia wysokości komina oraz jego oddziaływania na środowisko.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają